1.09.1972
Powstaje Szkoła Podstawowa Nr 7 przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Strzegomiu (praca na dwie zmiany w 3 wydzielonych pomieszczeniach). Pierwszym dyrektorem szkoły zostaje mgr Anna Porębska.
15.10.1997
Szkoła przenosi się i zajmuje I piętro budynku przy Szkole Podstawowej Nr 4 na Al. Wojska Polskiego 5a w Strzegomiu (w 5 oddziałach uczy się 40 uczniów). Funkcję dyrektora szkoły sprawują na przestrzeni lat: mgr Kazimiera Pernet, a następnie mgr Bernarda Stańczyk.
1.09.1999
Reforma oświaty powoduje utworzenie szkoły podstawowej (sześcioletniej) i gimnazjum (trzyletniego) pod nazwą Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Dyrektorem zostaje mgr Małgorzata Gruszka.
16.07.2001
Decyzją organu prowadzącego szkoła przenosi się tymczasowo do parterowego budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kościuszki 31. Rozpoczyna się remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby szkoły (po Zespole Szkół Zawodowych w Strzegomiu).
7.01.2002
Szkoła świętuje swój jubileusz 30–lecia. Następuje przekazanie wyremontowanego budynku na Al. Wojska Polskiego 16a w Strzegomiu oraz uroczyste otwarcie obecnej siedziby szkoły. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Iwona Wiśniowska.
1.09.2004
Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu zostaje włączony do sieci placówek należących do Powiatowego Zespołu Szkół w Bystrzycy Dolnej. Dyrektorem naczelnym zostaje mgr Ewa Jańczak, funkcję wicedyrektora na przestrzeni lat sprawują panie: mgr Beata Soroka, a następnie mgr Katarzyna Gołąbek.
1.09.2008
Baza szkoły wzbogaca się o dwie pracownie komputerowe z projektu ministerialnego (w sumie 18 komputerów).
1.09.2011
Szkoła powraca do swojej poprzedniej nazwy. W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 7, Gimnazjum Nr 3 oraz nowo utworzona Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Dyrektorem placówki zostaje mgr Małgorzata Zaremba.
1.09.2012
W szkole funkcjonuje gabinet profilaktyczny pod opieką pani Urszuli Besser, pielęgniarki szkolnej.
23.10.2012
Szkoła świętuje uroczyście swój jubileusz 40-lecia istnienia w gronie przyjaciół szkoły, rodziców i władz lokalnych.
15.05.2013
Powstaje pierwszy plac zabaw dla uczniów najmłodszych. Planowane jest utworzenie oddziału przedszkolnego. Szkoła dysponuje dobrze wyposażoną bazą, tablicą multimedialną , niezbędną do terapii i stymulacji polisensorycznej.
1.09.2013
Utworzony zostaje nowy oddział dla dzieci młodszych klasa 0-III PU. W szkole odbywają się zajęcia wczesnego wspomagania. Prace remontowe w skrzydle zachodnim budynku dobiegają końca, do użytku oddano 4 nowe sale: świetlicę szkolną, gabinet przyrodniczy, gabinet chemiczno – fizyczny, salę do gimnastyki korekcyjnej oraz archiwum szkolne. Zostaje zakupiona druga tablica multimedialna oraz schodołaz.
15.09.2013
Trwa adaptacja pomieszczeń na parterze dla potrzeb Warsztatów Terapii Zajęciowej, które działać będą przy szkole.
13.12.2013
Data należy do szczęśliwych, tego dnia oddano oficjalnie do użytku salę gimnastyczną na II piętrze po generalnym remoncie. Ceremonii przecięcia wstęgi dokonano z udziałem władz powiatowych. Zakupiony został nowy sprzęt sportowy oraz rehabilitacyjny.
20.12.2013
Następuje oficjalne otwarcie strzegomskich WTZ, których kierownikiem zostaje mgr Sabina Kubacka. Uczestnicy warsztatów to 25 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Niektórzy należą do grona absolwentów szkoły.
1.09.2014
Planowane jest uruchomienie przedszkola specjalnego dla dzieci z terenu gminy Strzegom i powiatu świdnickiego.
15.06.2014
Trwa systematyczne i planowe doposażenie poszczególnych pracowni w pomoce dydaktyczne, a także sprzęt AGD i RTV. Część sprzętu pochodzi z darowizn na rzecz szkoły i od sponsorów, część jest zakupiona ze środków własnych szkoły.
10.08.2014
Teren przy szkolnym ogrodzie wzbogaca się o drewnianą ciuchcię z dwoma wagonami do zabaw na świeżym powietrzu, podarowaną przez darczyńcę z Rogoźnicy.
1.09.2014
W szkole rusza rehabilitacja dla uczniów prowadzona przez specjalistów, oprócz tego kontynuowane są sesje terapeutyczne z dogoterapii. Zatrudnione zostają dwie nowe opiekunki na etacie pomocy nauczyciela. Prężnie działa przy szkole Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, organizowane są wyjazdy na basen, wycieczki, wyjścia do teatru, kina, półkolonie dla dzieci oraz hipoterapia.
18.09.2014
Następuje oficjalne otwarcie szkolnego placu zabaw. Najmłodsi mogą korzystać z karuzeli z 4 siedziskami, lokomotywy z tunelem, kiwaka w kształcie psa oraz z huśtawki podwójnej, wahadłowej. Koszt inwestycji powstania placu to 122,6 tys. zł, z czego 50 % pochodzi ze środków ze Starostwa Świdnickiego, a pozostałe 50 % z ministerialnego programu „Radosna Szkoła”. Teren szkolny zostaje obsadzony sadzonkami drzew iglastych z Nadleśnictwa Świdnica.
26.09.2014
Otwarte zostaje Przedszkole Specjalne Nr 7, pierwsze tego typu w gminie Strzegom. To ogromny sukces! Oddział tworzą dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, sprzężonym z autyzmem. 4-osobowa grupa jest pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Zajęcia z wczesnego wspomagania nadal są kontynuowane.
05.11.2014
Na I piętrze zostaje oddana do użytku po generalnym remoncie nowa pracownia przeznaczona dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Przeprowadzany jest remont kolejnych pomieszczeń w nowym skrzydle szkoły (sala katechetyczna, biblioteka szkolna, toalety).
15.02.2015
Zakończony zostaje remont nawierzchni brukowej na parkingu szkolnym oraz wykonany projekt zagospodarowania przestrzeni wokół szkoły (aleja główna i alejka do przystanku dla uczniów dojeżdżających). Wiosną wykonywane są prace ogrodniczo-dekoratorskie.
01.09.2015
Zostaje zakupiona trzecia tablica interaktywna, a gabinet terapeutyczny wzbogaca się o dostęp do biofeedbacku oraz fotel do masażu relaksacyjnego. Przedszkole Specjalne rozwija się, powstaje druga grupa dzieci.
09.06.2016
To dzień oficjalnego otwarcia bogato wyposażonej sali rehabilitacyjnej, na wyposażenie której składają się m.in.: stół do terapii NDT-Bobath, dwa „Orbitreki” firmy Kettler, lustro korekcyjne, drabinki, parawan, maty Airex, piłki, wałki terapeutyczne, przybory i przyrządy do integracji sensorycznej, lampa Sollux, trampolina oraz plansze edukacyjne.
05.02.2017
IV MARATON ZUMBA LOVE „wytańczył” dla naszej szkoły 43 355, 41zł. Zebrane pieniądze przeznaczone były na wyposażenie Sali Doświadczania Świata w potrzebny sprzęt do terapii zaburzeń sensorycznych (zmysłowych) uczniów i podopiecznych naszej szkoły.
05.10.2017
Uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata z przedstawicielami władz lokalnych, Zumba Team, sponsorów i przyjaciół szkoły. Pomieszczenie wyremontowane zostało ze środków Starostwa Świdnickiego natomiast wyposażenie zakupiono ze środków pochodzących ze zbióki IV Maratonu Zumby.
rok szkolny 2017/2018
Projekt „Nowoczesna edukacja w szkołach specjalnych powiatu świdnickiego”. W roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół Specjalnych uczniowie i nauczyciele rozpoczęli realizację projektu „Nowoczesna edukacja w szkołach specjalnych powiatu świdnickiego”. Uczniowie biorą udział w różnorodnych zajęciach terapeutycznych oraz uczestniczą w hipoterapii, onoterapii i dogoterapii
19.03.2018
Zespół Szkół Specjalnych zdobył Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
11.04.2018
Jubileusz 40-lecia Konfrontacji Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego świętował Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Była to okazja do wspomnień. Prezentacja multimedialna przypomniała, jak idea konfrontacji zmieniała się wraz z upływem lat, jak impreza rozrastała się, a zarazem wrastała w serca wszystkich, którym bliskie są sztuka, teatr, muzyka i problemy osób niepełnosprawnych.
29.05.2018
Przedszkole Specjalne Nr. 7 zmieniło swoją siedzibę. Przedszkole zostało przeniesione do bocznego skrzydła budynku. Powstały trzy nowe sale dla dzieci.Pomieszczenia są dostosowane do potrzeb wychowanków. Przyjazne, jasne, kolorowe sale, bardzo dobrze wyposażone, zachęcające dzieci do zabawy. Cały wystrój stwarza wyśmienite warunki do zdobywania nowych doświadczeń, pogłębiania wiedzy i umiejętności naszych najmłodszych.
15-22.06.2018
W dniach 15-22.06.2018 zorganizowano pierwszą w historii „Zieloną Szkołę”. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu pojechali do Pogorzelicy w ramach unijnego projektu edukacyjnego dla szkół specjalnych powiatu świdnickiego: „Nowoczesna edukacja w szkołach specjalnych powiatu świdnickiego”.
27.08.2018
Zakup tablicy multimedialnej dzięki darczyńcy – Firma „PEPCO” w Strzegom
02.03.2019
Koncert charytatywny na rzecz dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu pt. „Zbudujmy razem szczęście!”, którego celem było zebranie funduszy, które pozwolą przystosować i wyposażyć pracownię gospodarstwa domowego, która otworzy szereg możliwości edukacyjnych i rewalidacyjnych oraz pozwoli dzieciom i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ze spektrum autyzmu, nauczyć się podstawowych czynności niezbędnych do samodzielnego życia poza szkołą. Pomysłodawcą koncertu była Rady Rodziców na czele z Panią Sandrą Golińską oraz Pani Dyrektor Małgorzata Zaremba.
11.05.2019
Pierwszy zlot motocyklowy połączony z akcją charytatywną na rzecz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu zorganizowany przez Strzegomską Grupę Motocyklową.
03.06.2019
„Piknik Bezpieczeństwa” – główna nagroda do otrzymanego certyfikatu i wyróżnienia w ramach realizacji tegorocznej edycji Programu „Bezpieczny Dolnoślązak”.
12.12.2019
Uroczyste otwarcie „SALI GOSPODARSTWA DOMOWEGO”. Przeprowadzony został remont pomieszczenia oraz wyposażona została kuchnia w niezbędny i nowoczesny sprzęt AGD. Przy wsparciu wielu darczyńców oraz ogromnym zaangażowaniem rodziców, nasi uczniowie będą mogli spełniać swoje kulinarne marzenia oraz doskonalić sztukę gotowania.
06.03.2020
Uroczystego otwarcia placu zabaw przy Al. Wojska Polskiego 16 w Strzegomiu z Programu Grantowego„PEPCOlandia”.
21.08.2020
WERNISAŻ WYSTAWY SZAROKOLOROWE AKT III I FINAŁ PROJEKTU „POTRAFIĘ, ŻE HEJ — WODOSPADY BARW”- efekt autorskiego projektu Pani Sandry Golińskiej pt. „Potrafię, że hej – WODOSPADY BARW”, mający na celu aktywizację artystyczną dzieci, którym na co dzień towarzyszy autyzm poprzez tworzenie nowoczesnego malarstwa abstrakcyjnego. W towarzystwie malarki pod asystą pedagoga dzieci tworzyły wyjątkowe prace techniką polegającą na rozlewaniu farb i ingerowanie w zachodzące na płótnie reakcje chemiczne. W efekcie projektu powstało ponad dwadzieścia obrazów
grudzień 2020
Pierwsza akcja „Zostań Świątecznym Aniołem” zorganizowana wspólnie z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu z inicjatywy Pani Wioletty Urban-Smagłowskiej oraz Pana Tomasza Smagłowskiego. Akcja polegała na zorganizowaniu na rzecz wszystkich uczniów szkoły i przedszkola paczek ze słodkościami oraz dla 21 uczniów specjalnych paczek z indywidualnymi życzeniami.
rok szkolny 2020/2021
NAUCZANIE ZDALNE – W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie uczyli się w trybie nauki zdalnej w okresie od 4.11.2020 do 2.01.2021 r. z powodu wybuchu drugiej fali pandemii oraz w okresie od 16.03.2021 do 18.04.2021 r. podczas trwania trzeciej fali pandemii.
21.04. 2021
Ukazanie się pierwszego numeru gazetki szkolnej pt. „Chochlik” pod redakcją Samorządu Uczniowskiego. Opiekunami gazetki są panie: Magdalena Brokos i Anna Podralska. Gazetka będzie ukazywać się cyklicznie. Jej tytuł został wyłoniony w plebiscycie. Jej treść skupiać się będzie na relacjach z wydarzeń z życia szkoły oraz wywiadach zatytułowanych „Poznajmy się bliżej” Gazetka zawiera też działy pt. „Warto zobaczyć, warto przeczytać” i „Palcem po mapie”. Atrakcją dla czytelników będą konkursy, zagadki oraz krzyżówka z hasłem z nagrodami.
24.06.2021
Uroczyste otwarcie „Siłowni pod chmurką” z udziałem przedstawicieli władz oraz darczyńców i rodziców. Siłownia powstała obok placu zabaw na szkolnym skwerze, za sprawą darczyńcy Firmy „PEPCO” w Strzegomiu oraz dzięki dofinansowaniu ze strony Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Do dyspozycji użytkowników są 3 urządzenia, z których mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Koszt zakupu sprzętu sportowego to 10.000 zł.
13.10.2021
Otwarcia Ogrodu Sensorycznego o nazwie „ZIELENIEC” za budynkiem Zespołu Szkół Specjalnych. Pomysłodawczynią „Zieleńca” była p. Monika Figurska-Gmyrek, a Koordynatorką i główną wykonawczynią została p. Joanna Dejnaka. Ogród Sensoryczny jest wymarzonym miejscem do hortiterapii. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełnia także funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne.
grudzień 2021
W 2021 roku tuż przed Bożym Narodzeniem akcja „Zostań Świątecznym Aniołem” miała swoją kontynuację ze względu na ogrom radości jaką sprawiają paczki wychowankom Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Wszyscy uczniowie szkoły i przedszkola ponownie otrzymali paczki ze słodkościami, a także indywidualne z najpotrzebniejszymi rzeczami dnia codziennego, odzieżą, butami, środkami czystości i zabawkami dla najmłodszych. Tak jak w poprzednim roku, tak i w tym w akcję zaangażowało się mnóstwo osób, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
rok szkolny 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 wszyscy uczniowie biorą udział w cyklicznych zajęciach z zakresu dogoterapii, felinoterapii, bowiterapii. Po raz pierwszy u nas zagościły ślimaki (aspersoterapia), papużki (awiterapia), króliczki (lago terapia) oraz świnki morskie i chomiczki (rodoterapia). W ramach innowacji pedagogicznej realizowane są zajęcia zooterapeutyczne jako nowoczesna terapia dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Styczeń 2022
- Wszystkie klasopracownie (w szkole, w przedszkolu) posiadają tablicę multimedialną – interaktywną, laptop, drukarkę i wszelkie pomoce dydaktyczne.
- W szkole, w przedszkolu mamy dwa dywany magiczne.
- prowadzimy komunikację alternatywną i wspomagającą Makaton, TIM, Cyber, OKO.