40. KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE SZKOLNICTWA SPECJALNEGO
11.04.2018 r. jubileusz 40-lecia Konfrontacji Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego świętował Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Była to okazja do wspomnień. Prezentacja multimedialna przypomniała, jak idea konfrontacji zmieniała się wraz z upływem lat, jak impreza rozrastała się, a zarazem wrastała w serca wszystkich, którym bliskie są sztuka, teatr, muzyka i problemy osób niepełnosprawnych. Z okazji jubileuszu usłyszeliśmy piosenkę pt. „40 lat minęło” w wykonaniu Ewy Malinowskiej, uczennicy Zespołu Szkół w Strzegomiu. Koordynatorki imprezy – Panie: Elżbieta Ruszkiewicz i Urszula Konieczna wraz z Panem Pawłem Durlikiem i Panem Zbigniewem Wrońskim oraz Paniami: Magdaleną Brokos i Dominiką Kubacką zaprosiły wszystkich na niezwykły występ pt. „Cyrk wita was!” Nasi uczniowie i przedszkolaki wcielili się w role cyrkowców, ukazując magię świata cyrku pełnego kolorów, śmiechu i zabawy. Były olbrzymie bańki mydlane, dama z parasolką na linie i klauni. Popisowy numer, czyli piramida atletów, zapierał dech w piersiach! Brawom nie było końca!
Na jubileusz przybyli przedstawiciele władz miejskich: Burmistrz Pan Zbigniew Sychyta, Radna Pani Sabina Wiktorowicz, Radny Pan Czesław Włodarczyk, a także Kierownik WTZ w Strzegomiu – Pani Sabina Kubacka, Kierownik WTZ w Świdnicy – Pani Teresa Antonowicz – Rak, Pani Weronika Antonowicz – Hyla, Kierownik DPS w Jaskulinie – Pani Małgorzata Jamrozińska, Wicedyrektor ZSS w Świdnicy – Pani Katarzyna Gołąbek oraz Pani Janina Statek, emerytowany nauczyciel Szkoły Specjalnej nr 7 w Strzegomiu.
W tym roku pokazało swoje artystyczne zdolności 8 zespołów. „Kolorowa Tęcza” z DPS w Świebodzicach przygotowała inscenizację bajki pt. „Trzy małe świnki” z pięknymi rekwizytami i kostiumami. Dzięki Kabaretowi „Na jednej nodze” z ZSS w Świebodzicach poznaliśmy wesołe przygody „Kaczki dziwaczki” z wiersza Jana Brzechwy. Zespół „Niepokorni” z DPS w Jaskulinie zaprezentował etiudę teatralną pt. „Ideał”. Sympatyczne „Wiolinki” z SOSW w Dzierżoniowie śpiewały znane i lubiane piosenki. Zespół „Super Brygada” z ZSS w Świdnicy zaprosił wszystkich do muzycznej wędrówki po lesie wraz z „Niegrzecznym jeżykiem”. Przedstawiciele WTZ w Świdnicy wybrali piosenki z repertuaru zespołu ”Wilki” oraz nostalgiczny przebój muzyczny Andrzeja Rybińskiego pt. „Nie liczę godzin i lat”. Natomiast uczestnicy WTZ w Strzegomiu zaprezentowali autorski wiersz pt. „Wielokropek”.
Nie zabrakło szlagierów: „Niech żyje bal”, „Aleją gwiazd” w wykonaniu Ewy Malinowskiej. Pan Rafał Oryńczak z zespołu „Ślad” wykonał wraz z akompaniamentem gitary dwie swoje piosenki: „Jestem inny” i „Na kamieniu kamień”. Punktem kulminacyjnym było oczywiście składanie życzeń, fanfary i wielki, piętrowy tort z fajerwerkami, którym częstowali się wszyscy! Przepis na jubileuszową, słodką niespodziankę z pysznym krem i nutą owocową należy do Pana Pawła Durlika.
„Założeniem, które zapoczątkowało w 1978 roku Konfrontacje Artystyczne Szkół i Ośrodków Specjalnych w Strzegomiu było przekonanie, że wszyscy jesteśmy równi wobec sztuki i w ten sposób możemy zapewnić wszystkim odbiorcom wiele wspaniałych przeżyć i wrażeń, ukazując równocześnie wielkie możliwości i ogromny potencjał drzemiący w osobach niepełnosprawnych. Występy teatralne, taneczne, wokalne spotkały się zawsze z bardzo serdecznym i ciepłym odbiorem. Uważam, że założone cele udało nam się zrealizować nie tylko w pełnym świetle scenicznych reflektorów, ale i co istotniejsze, w sercach aktorów i całej teatralnej wspólnoty, którą przez te 40 lat stworzyliśmy!”- mówi z dumą Pani Dyrektor Małgorzata Zaremba. Szczególne podziękowania należą się sponsorom, bez szczodrości których impreza nie miałaby tak uroczystego charakteru.
Do grona darczyńców Konfrontacji Artystycznych należą: Prezes Oddziału Międzygminnego ZNP – Hanna Krosta, Prezes Anika Trajder – Supermarket „Intermarche” w Strzegomiu, Pani Marta Zięba – „Aryzta” – Piekarnia FSB w Strzegomiu, Prezes Teresa Włoszczyńska – RSP Tomkowice, Maria Kiełbasa – sklep mięsny, Jarosław Tułacz, Franciszek Piłat, Teresa i Jerzy Cichońscy – Piekarnia w Olszanach, Michał Brokos – „Inter Foto” Strzegom, Pani Genowefa Nowak. Środki finansowe w wysokości 1500 zł przeznaczone na zorganizowanie imprezy zostały przekazane przez Urząd Miasta i Gminy Strzegom w ramach realizacji zadania publicznego. Serdeczne podziękowania dla wszystkich!
Wszyscy wiemy, że dawanie radości innym, to największe szczęście. Dzięki zawsze gościnnie otwartym podwojom Strzegomskiego Centrum Kultury przeżyliśmy wiele wzruszeń i radosnych chwil przez te minione 40 lat, szczególnie gorące podziękowania składamy na ręce obecnej Pani Dyrektor Bożeny Bojanowskiej – Czuk, współpracującej z nami nieprzerwanie od 2011 roku, nie zapominając jednocześnie o ogromnym wkładzie poprzednich dyrektorów ośrodka: Pana Henryka Rudnickiego, Pani Anastazji Dziewulskiej, Pana Aleksandra Manna oraz Pani Wioletty Urban. Bez ich dobrej woli Konfrontacje nie osiągnęłyby obecnego kształtu. Nie można też zapomnieć o wielkim zaangażowaniu i wsparciu ze strony Śp. Pana Lecha Radomskiego, wieloletniego pracownika SCK, wspaniałego aktora i reżysera, z którym wspólnie przygotowywaliśmy spektakle teatralne naszego zespołu szkolnego o nazwie „Szczęśliwa trzynastka”.
Dziękujemy za miłą współpracę Pani Sekretarz – Ewie Świątek. Dziękujemy wszystkim pracownikom SCK! Bez akustyków, oświetleniowców, rekwizytorów, plastyków nasze Konfrontacje nie miałyby takiego blasku, dzięki ich pracy oprawa artystyczna pomaga naszym młodym aktorom na scenie. Od wielu, wielu lat dobrym duchem opiekuńczym Konfrontacji jest Pani Elżbieta Pienio, nasza pani konferansjerka, która swym ciepłym głosem i życzliwym podejściem pomaga artystom pokonać tremę, zapowiada, co nas czeka na scenie i prowadzi szczęśliwie do finału!